آثار فرهاد


مجموعه 159 فرهاد

سال ضبط : 1346 تا 1381
سال انتشار : 1382
ناشر : Red Line - Switzerland
در قالب 5 سی دی + دفترچه

این مجموعه حاصل بیش از چهل سال فعالیت فرهاد است که برای همسرش به یادگار گذاشته. بخشی از آثار موجود در این مجموعه، طرح اولیه آهنگ هایی است که فرهاد در نظر داشت در آلبومی منتشر سازد. این طرح ها به هنگام تمرین در منزل ضبط شده و به همین دلیل همسر او با توجه به حساسیت فرهاد در مورد کیفیت آثارش، علاقه ای به انتشار آنها نداشت. اما چون عدم انتشار این طرح ها، گونه ای به حبس کشیدن آنها بود، او حاضر به قسمت کردن تمامی این گنجینه با دوستداران فرهاد شده است.
این مجموعه متشكل از سه آلبوم به زبان فارسي(سبز و سفيد و خط خطي - بازم صداي ني مياد – به گفتگوي تو) و دو آلبوم به زبانهاي غیر فارسی شامل انگليسي، فرانسوي، آلماني، ارمني و روسي است (Alba - Phoenix).
"159 فرهاد" با آهنگ "يه جو شانس "از فيلم "بانوي زيباي من "(اولين اثر ضبط شده فرهاد) آغاز ميشود و با آهنگ "بانوي گيسو حنايي" (كه در واقع وداع فرهاد با همسرش است) خاتمه مي يابد. به منظور آشنايي هرچه بيشتر با ابعاد شخصیت فرهاد چند قطعه از معدود گفتگوهاي او با رسانه ها نيز در اين مجموعه به کوشش خانم فریده رهنما گنجانده شده است . همچنين متن كليه اشعار "159 فرهاد" در قالب يك دفتر شعر ، اين مجموعه را همراهي مي كند. گفتني است رضا عابديني، گرافيست برجسته ايراني، براي هر يك از اشعار اين دفتر شعر يك طرح گرافيكي خلق كرده است. به منظور ارتقاء کیفیت، این مجموعه در خارج از ایران و توسط شرکت Red Line تکثیر شده است .
 • در حال حاضر حدود نیمی از آثار موجود در این مجموعه قابل دسترس روی پلتفرم های Online Music Streaming مثل Spotify و AppleMusic نیست .

خواب در بیداری

سال ضبط : 1369 تا 1372
سال انتشار : 1372
ناشر : Barbad Music

آلبوم خواب در بیداری اولین آلبومی است که فرهاد پس از انقلاب در ایران منتشر کرد. آثار موجود در این آلبوم شامل بازخوانی چند آهنگ قدیمی مربوط به پیش از انقلاب، بازخوانی چند آهنگ انگلیسی معروف و از همه مهم تر آثار جدیدی است که فرهاد خود آهنگسازی و تنظیم آنها را بر اساس اشعاری از محمد رضا شفیعی کدکنی، مهدی اخوان ثالث، خوآن رامون خیمنس و ویلیام شکسپیر انجام داده است. این آلبوم در زمان انتشار در سال 1373 برای مدتی تبدیل به پرفروش ترین آلبوم در ایران شد. امکانات محدود در آن دوره باعث آن شد که شنونده این آلبوم همیشه از کیفیت پایین تکثیر رنج ببرد. اما در سال 1399 به همت امید هاشملو و با حمایت انتشارات Barbad Music، آثار موجود در این آلبوم با جدیدترین امکانات ریمستر - پالایش و مشکل کیفیت پایین آن برای همیشه حل شد.

 • طراحی جلد کاست اصلی این آلبوم توسط فرهاد صورت گرفته بود و توضیحات آن نیز با دستخط او چاپ شده بود.
 • آهنگ های این آلبوم در مجموعه "فرهاد159" نیز وجود دارد.
 • این آلبوم با کیفیت بالا (پالایش و ریمستر شده) روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

برف

سال ضبط : 1373 تا 1376
سال انتشار : 1376
ناشر : Barbad Music

پس از انتشار آلبوم “خواب در بيداري“ ، با رد درخواست های فرهاد برای دریافت مجوز انتشار آلبومی جدید، او كه از انتشار آلبوم بعدي خود در ايران نااميد شده بود در سال 1376 در حالی که برای اجرای اجرای کنسرت به آمریکا سفر کرده بود ،آلبوم “برف“ را در این کشور ضبط و منتشر كرد، اين آلبوم يك سال بعد در ايران نیز اجازه انتشار یافت. فرهاد در این آلبوم به سراغ اشعاری از گاندی، ابوسعید ابوالخیر، اسماعیل خویی، فریدون رهنما، ملک الشعرای بهار رفته و آهنگسازی اکثر قطعات را خود برعهده داشته است.
 • آهنگ های این آلبوم در مجموعه "فرهاد159" نیز وجود دارد.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

مرد تنها

سال ضبط : 1349 تا 1357
سال انتشار : 1400
ناشر : Barbad Music

این آلبوم شامل آثار ضبط شده پیش از انقلاب فرهاد است که مربوط به سالهای 1349 تا 1357 می شود. چهار آهنگ از این آلبوم مربوط به موسیقی فیلم و باقی آهنگ ها بصورت صفحه گرامافون منتشر شده بوده است. آهنگسازی قطعه "آوار" را فرهاد خود به عهده داشته و باقی آثار موجود در این آلبوم حاصل همکاری او با آهنگسازانی از جمله اسفندیار منفردزاده، واروژان، محمد اوشال و حسن شماعی زاده است. اشعار قطعات این آلبوم سروده احمد شاملو، شهیار قنبری،تورج نگهبان، ایرج جنتی عطایی، عباس صفاری و اردلان سرفراز است.

 • قطعات این آلبوم در مجموعه "فرهاد159" نیز وجود دارد.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

Farhad in Black Cats: Studio B Show

سال ضبط : دهه 40 خورشیدی
سال انتشار : 1401
ناشر : Barbad Music

این آلبوم شامل آثار ضبط شده پیش از انقلاب در دهه چهل خورشیدی است. فرهاد که در آن دوره عضو گروه بلک کتز بوده است، به همراه دیگر اعضای گروه به برنامه تلویزیونی "استودیو ب" دعوت میشوند و آثار مطرح غربی در آن دوره را بازخوانی می کنند. دسترسی به هشت قطعه از آثار اجرا شده در این برنامه تلویزیونی میسر شده است که پس از پالایش صدا اکنون به انتشار رسیده است.

 • قطعات این آلبوم در مجموعه "فرهاد159" وجود ندارند.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

SWEET AS YOU ARE

سال ضبط : 1346
سال انتشار : به زودی
ناشر : Barbad Music

ناهید مهراد، خواهر فرهاد که ساکن لندن بود در نامه ای لیستی از چند آهنگ محبوبش را ذکر کرده و از برادرش فرهاد خواسته بود این آهنگ ها را برای او بازخوانی و روی نوار کاست به لندن ارسال کند. در میان این لیست قطعاتی به زبان های انگلیسی،فرانسه، ایتالیایی، اسپانیایی به چشم میخورد. خوشبختانه خواهر فرهاد این نوار کاست را در تمام این سالها حفظ کرده و برای اولین بار در سال 1387 آن را در اختیار همسر فرهاد گذاشت. این قطعات با نام آلبوم "از دورها" در آن سال بصورت غیر رسمی و محدود منتشر شد اما از کیفیت صدای مطلوبی برخوردار نبود و بنابراین همسر فرهاد پخش آن را متوقف کرد. در سال 1400 این قطعات با کیفیت مطلوب توسط نشر Barbad Music با نام آلبوم جدید "Sweet as you are" منتشر شد.

 • در حال حاضر این آلبوم بصورت فیزیکی عرضه نشده است.
 • این آلبوم با کیفیت بالا روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی به زودی قابل دسترس خواهد بود.
 • قطعات این آلبوم در مجموعه "159 فرهاد" وجود ندارد.

ECHOES OF MY MIND

سال ضبط : 1363
سال انتشار : 1402
ناشر : Barbad Music

"حسن مهدیان" در تاریخ ۹ شهریور ۱۳۶۳ گردهمایی با حضور فرهاد و دکتر الهی قمشه ای ترتیب داده بود. فرهاد در این محفل چند قطعه اجرا کرد و حاضرین اقدام به ضبط آن کردند. این کاست ضبط شده بعدها پیدا شد و چهار قطعه آن در آلبوم "159 فرهاد" گنجانده شد. دو قطعه دیگر آن که بازخوانی های متفاوتی از That’s No Way to Say Goodbye و Everybody's Talking at me است برای اولین بار منتشر میشود. این آلبوم بصورت ریمستر و پالایش شده با کیفیت مطلوب به انتشار رسیده است.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

کنسرت فرهاد - وین

سال ضبط : 1371
سال انتشار : 1399
ناشر : Barbad Music

فرهاد پیش از دریافت مجوز برای انتشار اولین آلبوم اش پس از انقلاب، کنسرتی در سال 1371 در وین اتریش برگزار کرد. او در این کنسرت علاوه بر اجرای زنده آثار قدیمی، سه قطعه که هنوز منتشر نشده بود را برای اولین بار اجرا کرد: کوچ بنفشه ها، خیال خوشی و خواب در بیداری. این کنسرت به صورت صوتی ضبط شده است و در سال 1399 به همت امید هاشملو پس از ریمستر و پالایش صدا برای اولین بار توسط انتشارات Barbad Music منتشر شد.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

کنسرت فرهاد- تهران

سال ضبط : 1377
سال انتشار : 1400
ناشر : Barbad Music

در آذرماه سال 1377 کنسرتی در هتل شهر تهران برای فرهاد ترتیب داده شد. این کنسرت قرار بود با ظرفیت 150 نفر در دو دوشب برگزار شود. اما متولیان امر برای هر شب بیش از 350 صندلی رزرو فروخته بودند و علاوه بر آن عده ای هم بصورت سرپا در این کنسرت حضور پیدا کردند. بلیت های این کنسرت پر حاشیه در اولین ساعات فروش تمام شد و بسیاری طرفداران به ناچار در بازار سیاه بلیت را پنج برابر قیمت واقعی خریداری کردند. با تمام این حواشی، خوشبختانه این کنسرت با کیفیت مطلوبی ضبط شد (تنها بصورت صوتی) . این تنها کنسرتی بود که فرهاد آهنگ های کتیبه و گاندی را بصورت زنده اجرا کرد.
 • بعضی از اجراهای این آلبوم در مجموعه "فرهاد159" نیز وجود دارد.
 • این آلبوم روی اکثر پلتفرم های آنلاین پخش موسیقی قابل دسترس است.

Copyright © 2023 - All rights reserved for Pooran Golfam